Lelki Egészség Centrum

Erdélyi Életvédők Egyesület

Szakembereink

Telman Enikő

Telman Enikő vagyok, az Erdélyi Életvédők Egyesület elnöke, a Lelki Egészség Centrum szakmai vezetője, szociális és mentálhigiénés szakember, tréner. A Babeș-Bolyai Tudományegyetemen végeztem szociális munkát és időközben a kolozsvári Református Teológia által szervezett keresztény pszichológiát is elvégeztem.

A pályám kezdetén a szociális munkának több részét is kipróbáltam, kezdve a gyerekotthonban levő gyerekekkel való foglalkozást, amit követett a Hajléktalan Szállón az ott lakó emberekkel végzett segítői munka és a mélyszegénységben élő embereknek nyújtott szolgáltatások. Itt foglalkoztam az egyes társadalmi csoportokból jövő személyek problémáival, szükségleteivel, a változás elérésével és hiszek abban, hogy a legnagyobb segítség, ha az embereket megtanítjuk „halászni” és nem halat adni. A társadalmaink úgy vannak felépítve, hogy inkább gyors megoldásokat adunk, pillanatnyilag kihúzzuk a nehéz helyzetből, de az emberek élete, körülményei hosszú távon nem változnak és hamarosan minden kezdődik elölről.

Hiszek abban, hogy az ember meg tudja találni az ő útját, képes változni, ki tud mozdulni megrekedt helyzetéből, ha kap hozzá neki megfelelő segítséget. Ezt a hitemet és szemléletemet támasztotta alá és erősítette meg, amikor mentálhigiénés szakember lettem. Egy fordulatnak volt nevezhető a szakmámban, amikor 2005-ben elvégeztem a mentálhigiénés képzést a budapesti Károli Gáspár Református Egyetemen. Az itt szerzett tudás, szemlélet és a tanáraim is meghatározták későbbi szakmai utamat és azóta is ennek szellemében teszem a dolgomat.

2013-ban megalapítottuk az Erdélyi Életvédők Egyesületet, mely arra volt hivatott, hogy lelki egészségvédelmi programokat és tevékenységeket szervezzen. Az elmúlt hét évben nagyon sok lelki egészségvédő programot szerveztünk Udvarhelyszéken, nagy izgalommal vágtunk neki a programoknak, előadásokat szerveztünk, műhelymunkákat tartottunk felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt.

2018-ban csatlakoztam az Erdélyi Internetes és Telefonos Lelkisegély Szolgálathoz, mint a székelyudvarhelyi csapat koordinátora. Mindig is foglalkoztatott a krízisben levő ember, hogyan lehet neki segíteni, mi az, ami a reménytelenségből és kilátástalanságból ki tudja hozni. Hiszem, hogy a krízisben szükség van a segítő kézre, hangra, amely jelen van, amikor szükség van rá, meghallgat, együtt érez a szenvedővel.

A hivatásom során dolgozok csoportban a gyerekek érzelmi fejlesztésével, valamint felnőttek önismereti és személyiségfejlesztésével, lelki egészségük megtartásával krízis helyzetekben, segítő beszélgetéseket tartok. Olyan lelkileg egészséges vagy nem egészséges emberekkel foglalkozok, akinek elakadásai vannak az életének egy adott periódusában.

A szakmai utam során formálódott bennem egy olyan központ elindítása, mely teljes mértékben a lelki egészséggel és annak védelmével foglalkozik, és egy olyan programot dolgoztunk ki, amely úgy tud segíteni, aminek hatása hosszú távú és maradandó legyen.

Így jött létre a Lelki Egészség Centrum 2020 nyarán, mely ezt a célt hivatott betölteni.

Süketes Renáta-Etelka

Pszihológus, mentálhigiéniés szakember, pszihodráma asszisztens és csoportvezető vagyok. Kovászna megyei születésű vagyok, az általános iskolát Baróton végeztem.

2000-ben óvónői, tanítónői képzést szereztem kézdivásárhelyi Bod Péter Tanítóképzőben, majd ezt követően 2001-ben szakmai pályám a pszihológia felé irányult. Ennek eredényeképpen 2005-ben végeztem a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem Pszihológia és Neveléstudományi Kar pszichológia szakán, majd 2006-ban mesteri képzést szereztem Iskolapszihológia területen ugyancsak a Babes-Bolyai Tudományegyetem keretén belül. 2008-ban kezdtem el képződni a pszichodráma területén, majd 2012-ben a Károli Gáspár Református Egyetem, Bölcsésztudományi Kar illyefalvi kirendelt tagozatán szereztem mentálhigiénés segítő szakember oklevelet. Itt sajátítottam el a Rogers-i féle segítő beszélgetés alapjait, csíszolódtam az egyéni tanácsadás területén.

Iskolapszichológusként dolgozok 15 éve a Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ munkatársaként a Korondi Szakközépiskolában, gyerekekkel, serdülőkkel, szülőkkel és pedagógusokkal folytatok egyéni és kiscsoportos segítő beszélgetéseket. Civilként, 2013-tól vagyok az Erdélyi Életvédők Egyesület pszichológus szakembere.

Mentálhigiénés szakemberként igyekszem a klienseim testi-lelki egészségének védelmében segítséget nyújtani.

Pszichodráma asszisztensként felnőtekkel foglalkozok, egyéni illetve csoportos foglalkozásokot tartok.

Pszichológiai munkám során a következő területekkel foglalkozok: önismeret, nevelési tanácsadás, segítő beszélgetés, konfliktuskezelés, veszteségek feldolgozása valamint stresszel és szorongással való megküzdési technikák ismertetése, gyakorlatba ültetése.

Úgy gondolom, hogy a különböző élethelyzetek, problémák és konfliktusok nem véletlenül jelentkeznek életünkben, és ha odafigyelünk akkor tanulhatunk belőlük és a fejlődésünket szolgálja. Az ember egészségét és jól-létét mindig az önmagához, környezetéhez és embertársaihoz való viszonyulása, kapcsolata határozza meg.

Surányi Zoltán

Az életem útján állandó társam az akadály, egy balkáni kisvárosban ringott a bölcsőm és a Délszláv háború nyitotta a felnőtt éveim ajtaját. Az én utam nem egyenes és nem autópálya, hanem kanyarokkal, hágókkal, meredélyekkel teli, mégis értelmes, innovatív és előre vezet. Isten elhívása kellet, hogy megértsem mi célja is e kusza utazásnak, és a hivatásommá vált a lehetőség meglátása, emberekben, szervezetekben és rendszerekben. Munkám a fejlesztés, segítek másoknak, hogy az akadályaikban lévő lehetőségeket felfedezzék és használják.

Tanácsadóként (Szociális munkás) olyan fejlesztő programokat hozok létre amelyek fő szemlélete a prevenció, a közösség és rendszerszemlélet valamint az empowerment.

Coachként az emberre úgy tekintek mint a rendszereinek összességére és számomra az igazán nagy kihívást az jelenti miként tehető az egyén képessé ezeknek a jó menedzselésére. Létrehozhatunk-e olyan rendszert, ami a benne lévőket valóban segíti önmagukkal és egymással való kapcsolat megtalálásában, az önmagával nyugvópontra jutás, a saját szükségleteinek, értékeinek és szerepeinek felfedezésében és megélésében.

Facilitátorként a személyes, saját tapasztaláson alapuló tanulásban hiszek. Mindenki fejlődését önmagához viszonyítva szemlélem és igyekszem megtalálni mindenki számára a legnagyobb kihívással és tanulsággal járó tanulási szituációt.

Élménypedagógusként azt vallom, hogy az élmény sokkal több mint puszta adrenalin löket, vagy a jó érzés hajszolása, az igazi tanulás pont ott kezdődik, ahol a kezdjük magunkat kényelmetlenül érezni. Célom, hogy segítsek a komfortzóna átlépésében és az oda való visszatalálásban, valamint a határátlépések tanulságainak saját életre való aktualizálásában és ezáltal a személyiségünk fejlesztésében

Trénerként számomra a fókuszban a helyzetben rejlő tanulság megtalálásának a segítése van. Törekszem a csoportban és az egyénben rejlő nem tudatos folyamatok tudatosítására, hogy minél jobban megértsék a működésüket.

Tréningjeim a saját tapasztalat szerzés jegyében szervezem, élmény és kalandpedagógiai módszerekkel, melyek alapja a kihívás és a valós események valós következményekkel járnak. Ha nem sikerül kint tűzet raknod akkor lehet másnap éhesebb, szomjasabb és didergősebb leszel, ilyen egyszerű, de fantasztikus tanulságokra lelhetsz. A győzelem és a kudarc nem cél, csak lehetőség a tanulságok leszűrésére.

Elvem, hogy mindenki felelős a saját tanulságainak megszerzéséért és a nyereség mértéke arányos a belefektetett munka mennyiségével.