Lelki Egészség Centrum

Erdélyi Életvédők Egyesület

Rendezvények

Hallgatlak Lelkisegély Szolgálat Regionális Találkozója Székelyudvarhelyen
2023. március 25.

A regionális találkozók jó alkalmat kínálnak arra, hogy a telefonos szolgálat önkéntesei találkozzanak félévente. A régi és az újonnan bekerült önkénteseknek lehetőséget adnak a továbbképzésre, az egymás tapasztalatai általi épülésre, a fejlődésre, a kapcsolatok megerősítésére és a szakmai megbeszélésekre. A mostani találkozón 40 személy vett részt, köztük a magyarországi LESZ (Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége) elnöksége is.

Ugyanekkor került sor az új ügyelők vizsgáztatására is, és a LESZ vezetői 17 új önkéntesnek adták át a tanúsítványt a sikeres vizsga után.

A nap első szakmai foglalkozása Segítés a segítőnek címmel kezdődött, és elméleti és gyakorlati betekintést nyújtott a Bálint csoportok esetmegbeszélő világába. A szakmai nap folyamán kiscsoportos műhelymunkákra is sor került, melynek témái a függőség, a meghallgatás és az önismeret volt.

A találkozó végén mindenki elégedettségét fejezte ki, kiemelve a regionális találkozók összekovácsoló szerepét, a terhek együttes viselését.

Projektünk fő támogatója volt a Communitas Alapítvány és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), valamint helyi szinten a székelyudvarhelyi Frieske Pan SRL, amely süteményekkel támogatta a találkozót. Ezúttal is köszönjük támogatóinknak, hogy hozzájárultak a program sikeres megvalósításához.

„Összhangban önmagunkkal és másokkal” – 70 órás önismereti foglalkozás
2020. december 20.


Egyesületünk második alkalommal szervezi meg a személyiségfejlesztő és önismereti foglalkozást Székelyudvarhelyen, mely ebben az évben 70 órából állt; ezt 10 órás tömbökben tartottuk meg.

Célunk elsősorban a lelki betegségek kialakulásának megelőzése azáltal, hogy a személy jobban megismeri önmagát, személyisége fejlődik, változik, így nagyobb esélye van, hogy lelkileg egészséges marad. A személyiségfejlesztő ön­ismereti csoport hozzájárult, hogy a csoporttagokat megerősítse identitásukban, mely során javultak a kommunikációs készségeik, problémamegoldó stratégiáik, egyéni boldogulási esélyeik. A személyiségfejlesztő önismereti csoport képes arra, hogy örömet adjon a résztvevőknek, megtanítsa őket autonóm, identitásukban stabil személyekké válni. A foglalkozás során olyan önismereti technikákat használunk, mint a mozgás, a tánc, játékok, pszichodráma, és az OH-kártya, Dixit kártya.

A programot a Bethlen Gábor Alap támogatta! Köszönjük szépen a támogatást!

Érzelemórák avagy érzelmi intelligencia (EQ) fejlesztés 8-12 éves gyerekeknek
2020. október 16.

Az Erdélyi Életvédők Egyesület 2017 októberében Székelyudvarhelyen elindított egy hiánypótló foglalkozást, ami az érzelmi intelligencia fejlesztését célozza meg 8-12 éves gyerekeknek, melyet az egyesület a 2020-as évben is folytatott októberben és novemberben. A járvány ellenére 12 gyerek vett részt a hat hetes foglalkozáson.

Az érzelmi intelligencia fejlesztése során a gyerekek megtanulták, hogyan figyeljenek saját magukra, az érzéseikre, és a mellettük ülő csoporttag érzéseire. A gyerekeket arra szoktattuk a csoportban, hogy magukról beszéljenek, arra biztattuk, hogy fejezzék ki, ami bennük van, ha valami fáj vagy zavarja őket, vagy ha éppen örömöt éreznek. Segítségül hívtuk sokszor az érzelemórát, ami egy eszköz egy adott helyzet érzelmi állapotának kifejezésére, egy olyan óra, ahol a számok helyett érzelmek vannak (öröm, elégedettség, zavar, düh stb.)

A foglalkozások során a gyerekek megtanulták érzéseiket felismerni a gyakorlatokat és a játék elemeit felhasználva, megtanultak egyes meseszereplők vagy filmszereplők “bőrébe belebújni” és átérezni, hogy mi van bennük, mit érezhetned. Ezt segítették a különböző szerepjátékok, és a kreatív technikák használata is (mozgás, rajz).

A gyerekek és szüleik visszajelzései alapján egy hasznos foglalkozás volt, több szülő visszajelezte, hogy a gyereke sokkal boldogabban ment haza, felszabadultabb volt, a tavalyi és idei foglalkozások megtanították egyes gyerekeket, hogy hogyan védjék meg magukat, hogy ki tudjanak állni magukért, el tudják mondani véleményüket, ki tudják fejezni jó és rossz érzéseiket.

A programot a székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal támogatta. Köszönjük szépen a támogatást!

Telefonos Lelkisegély Szolgálat önkénteseinek a képzése
2020. október 1.

Tavasszal már nagyon készültünk és terveztük a szolgálat 15. éves megünneplését, de sajnos a járvány megakadályozta, hogy személyesen találkozzunk, és ezért a képzést online szerveztük meg.

A Telefonos Lelkisegély Szolgálat 15. évfordulója alkalmából 2020. október 1-2-3-án egy három napos programsorozatot szerveztünk a szolgálat önkénteseinek, és azoknak, akik érdeklődtek a szolgálat tevékenysége felől. Az előadásokon visszaemlékeztünk az elmúlt 15 évre, az ügyelők munkájára, tanulságokra, tapasztalatokra és sikerekre. Az előadók a program során hangsúlyozták a lelki betegségének kialakulásának és az öngyilkosságoknak a megelőzését, a krízishelyzetekről való kommunikáció fontosságát, valamint a Covid-19 járvány által okozott lelki problémák tapasztalatainak összefoglalását. Arról is szó volt a program során, hogy mindezek a problémák hogyan jelennek meg a hívásokban.

Október 3-án egy különleges programon vehettek részt az ügyelők, Dudás Erika a LESZ (Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetség) elnöke tartott egy képzést a tranzakcióanalízisről, a játszmákról és ezek megnyilvánulásáról a hívásokban és a játszmák kezeléséről.

A programot a székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal támogatta. Köszönjük szépen a támogatást!

Komplex fejlesztő hét gyerekeknek és szüleiknek
2020. szeptember 26.

Egyesületünk második alkalommal szervezte meg a komplex fejlesztő hetet gyerekeknek és szüleiknek szeptember 26 és október 2 között Székelyudvarhelyen.

Fókuszban volt önmagunk és a másik működésének megismerése, hogy a kapcsolódási nehézség: lehetőséggé váljon.

A programon 11 gyerek és 9 felnőtt vett részt, akik a megye több területéről érkeztek.

A szülők két napos önismereti, fejlesztő tréningen, míg a gyerekek 5 napos érzelmi intelligencia fejlesztő foglalkozáson vettek részt.

A programot a Hargita megye Tanácsa támogatta! Köszönjük szépen a támogatást!

Érzelemórák avagy érzelmi intelligencia (EQ) fejlesztés 8-12 éves gyerekeknek
2018. november 23.

„Mi az érzelmi intelligencia? Az, hogy nem leszek azonnal depressziós önmagamtól. Képes vagyok szemügyre venni magam és az engem körül vevõ világot, és a mások szemével is képes vagyok látni, nem csak a sajátommal.” (Vekerdy Tamás)

Az Erdélyi Életvédõk Egyesülete 2017 októberében Székelyudvarhelyen elindított egy hiánypótló foglalkozást az érzelmi intelligencia fejlesztését célzó foglalkozást 8-12 éves gyerekeknek, melyet a 2018-as évben is folytatott októberben és novemberben. Az elmúlt és idei év során összesen 28 gyerek vett részt a hat hetes foglalkozáson és 40 gyerek a három hetes változaton.

Az érzelmi intelligencia fejlesztése során a gyerekek megtanulták, hogy hogyan figyeljenek saját magukra, érzéseikre és a mellette ülõ csoporttag érzéseire. A gyerekeket arra szoktattuk a csoportban, hogy magukról beszéljenek, arra biztattuk, hogy fejezzék ki amik bennük van, ha valami fáj, vagy zavarja vagy ha éppen örömöt éreznek. Segítségül hívtuk sokszor az érzelemórát, ami egy eszköz egy adott helyzet érzelmi állapotának kifejezésére, egy olyan óra, ahol a számok helyett érzelmek vannak (öröm, elégedettség, zavar, düh stb.)

A foglalkozások során a gyerekek megtanulták érzéseiket felismerni gyakorlatok és a játék elemeit felhasználva, megtanultak egyes meseszereplõk vagy filmszereplõk “bõrébe belebújni” és átérezni, hogy mi van benne, mit érezhet. Ezt segítették a különbözõ szerepjátékok és kreatív technikák használata is (mozgás, rajz).

Az EQ fejlesztésére szükség van már minél zsengébb kortól, amikor a gyerek megszokja, hogy odafigyeljen saját érzéseire, ha vannak fájdalmas érzései (pl. düh, harag) megtanulja és ötletet kap a társaitól, hogy mit kezdhet vele, megtanulja kezelni azokat. Ez egy folyamat, a gyerekek évrõl évre egyre jobban felismerték saját és mások érzéseit és ezeket ki is tudták mondani. Beszéltünk arról, hogy mit csinálunk, ha mérgesek vagyunk vagy ha sérelem van bennünk és arról is, hogy a negatív színezetû érzelmekkel hogyan is bánhatunk, mit kezdhetünk vele. Tudatossá vált számukra, hogy az életben vannak/lesznek problémák és konfliktusok - ezek a társas kapcsolatok velejárói - melyek különbözõ érzéseket váltanak ki bennük, viszont ezekre a helyzetekre és érzésekre mindig van megoldás. Ha megértik, hogy mi zajlik bennük és másokban érzelmi szinten, akkor pozitívabban tudnak viszonyulni a problémákhoz, megfelelõen tudják kezelni a konfliktusos helyzeteket.

A gyerekek és szüleik visszajelzései alapján egy hasznos foglalkozás volt, több szülõ visszajelezte, hogy a gyereke sokkal boldogabban ment haza, felszabadultabb volt, a tavalyi és idei foglalkozások megtanították egyes gyerekeket, hogy hogyan védjék meg magukat, hogy ki tudjanak állni magukért, el tudják mondani véleményüket, ki tudják fejezni jó és rossz színezetû érzéseiket.

Hosszú távon az EQ fejlesztése hozzájárul a helyes önbizalom és önértékelés kialakulásához, az önismeret fejlettségéhez, az empátia alakulásához, jobb döntéshozók, probléma- és konfliktusmegoldók lesznek, egy szóval a társas kapcsolatait és egy elégedettebb életet készít elõ még a kihívások esetén is.

Család és nevelés
2016. november 22.

A székelyudvarhelyi Erdélyi Életvédõk Egyesülete az idén július és november között öt udvarhelyszéki településen szervezett közösségi programot „Neveljünk tudatosan a családban” címmel. A program céljaként a vidéki családok erõsítését, támogatását, a családtagok fizikai-lelki-szellemi jólétének az elõsegítését, az életminõség javítását, a lelki problémák megelõzését nevezték meg.

Programjaikat úgy szervezik, hogy bevonják a szervezésbe, az együttgondolkodásba az adott közösség életében szerepet játszó személyeket (pedagógust, lelkészt, hivatalok vezetõit vagy kultúráért felelõs személyt), aki jól ismeri a helyi embereket, azok életét, szokásainkat, hagyományaikat, értékeiket és problémáikat. Ezzel a személlyel és más önkéntesekkel a faluból együtt állítják össze a programot.

Havonta egy településre látogattak el, július 14-én Máréfalván, augusztus 7-én Kisgalambfalván. Egy helyi programhoz csatlakoztak, szeptember 21-én Székelymuzsnában, október 19-én Szentkirályon találkoztak szülõkkel és gyerekekkel. November 11-én Kányádban mûhelymunkán vettek részt az érdeklõdõk.

A találkozók alkalmával a felnõttek a gyereknevelés, a családi élet területérõl, a testi és lelki egészség összefüggésérõl, a szeretetnyelvekrõl hallhattak elõadást. Lehetõség nyílt arra is, hogy a szülõk feltehessék kérdéseiket gyerekneveléssel kapcsolatosan, a családi élet problémáival vagy esetleg személyes, lelki problémáikkal kapcsolatosan. Párhuzamosan gyerekfoglalkozások is folytak, ahol a gyerekek játékos csapatépítõ, személyiségformáló tevékenységeken vehettek részt.

Az elõadások, találkozások célja a lelki és családi problémák megelõzése, mivel lehetõség van a problémák megbeszélésére és utólagos kezelésére is az egyesület szakemberei által (pszichológus, szociális munkás, pedagógus és mentálhigiénés szakemberek).

A foglalkozások után szeretetvendégségben részesülnek a résztvevõ felnõttek és gyerekek.

A program megvalósítását a Bethlen Gábor Alap Támogatta.

Lelki egészségmegõrzõ elõadás Recsenyéden
2014. március 29.

Az Életvédõk Egyesülete a recsenyédi Unitárius Egyház meghívására lelki egészséget megõrzõ elõadást tartott Recsenyéden. Az elõadásokon A velünk és a bennünk élõ gyermek címmel gyereknevelésrõl, a családi életrõl és a szeretetnyelvekrõl beszélgettünk (szeretetnyelv a házasságban, családban).

A recsenyédi nõszövetség tagjainak egy vidám hangulatú táncos-mozgásos foglalkozást tartottunk, ahol a különféle mozgásos gyakorlatokon keresztül lehetõség volt egymás jobb megismerésére, saját szabad (improvizatív) mozgásaink felfedezésére, a tánc és mozgás energiát adó hatásának megérzésére, valamint kikapcsolódásra, lazításra, nevetésre és szórakozásra.

Elõadás Máréfalván
2013. december 6.

Az Életvédõk Egyesülete A velünk és a bennünk élõ gyermek címmel lelki egészséget megõrzõ elõadást tartott Máréfalván az Összefogás házában a családi életrõl, gyereknevelésrõl, a kisgyermekkor nehézségeirõl, problémáiról. Az elõadás után a hallgatóság kérdéseire válaszoltunk, és gyermekneveléssel kapcsolatos problémákat beszéltünk meg.

Az elõadás fõként szülõknek, pedagógusoknak szólt.

Mikulásnap Fenyéden
2013. december 4.

2013. december 4-én Fenyéd községben Mikulásnapi kézmûveskedés és ajándékozás címmel Mikulás-napi közösségfejlesztõ programot szerveztünk.

A Mikulás-napi tevékenységek között szerepelt a gyöngyfûzéssel készített Mikulás pálca, csillagok, gömbök és egyéb díszek készítése. A gyermekek nagyon jól érezték magukat, a foglalkozás eredményeképpen számos szép munkát sikerült alkotni. A program második részében megajándékoztuk a gyermekeket a Mikulás által küldött kis csomagokkal.

Lelki Egészség Nap Székelyudvarhelyen
2013. október 12.

2013. október 12-én Lelki Egészség Napot tartottunk a Lelki Egészség Világnapja alkalmából.

E program keretén belül az érdeklõdõk elõadásokat hallgathattak a lelki egészség területérõl, a gyermeki lét rejtelmeirõl, az iskolai mentálhigiénérõl, valamint a pszichoszomatika területérõl, és a fizikai betegségek lelki vetületérõl. Az elõadások után volt egy mûhelymunka is, ahol az elõadásokon hangzottakat vitattuk meg.

A délutáni foglalkozásokon mûhelymunkák voltak a gyerekeknek és a felnõtteknek egyaránt. A gyerekfoglalkozáson a szeretet és család kapcsolatáról beszéltek, játszottak és rajzoltak. A felnõtteknek a gyerekfoglalkozással párhuzamosan tartottunk egy bemutató táncos-mozgásos stresszlevezetõ foglalkozást.

A program keretén belül átadtuk a nyereményeket a gyerekeknek, akik rajzokat küldtek be és díjat nyertek munkájukért. A kiírt rajzpályázatra, aminek a címe "Együtt töltött nap a családdal", a rajzokat szeptember végéig kellett beküldeniük. A rajzpályázaton 5-12 éves gyerekek vehettek részt, és 32 rajz érkezett be.

Falunapi gyermekfoglalkozás Fenyéden
2013. augusztus 10.

Az Életvédõk Egyesülete gyermekfoglalkozást tartott Fenyéden a Falunapok keretén belül, ami közös játékot és kézmûves foglalkozásokat tartalmazott.

A gyerekek gyöngyöket és egyéb segédanyagokat kaptak, gyöngyöt fûztek, karkötõt, nyakláncot és szélcsengõt készítettek. A foglalkozás ideje alatt a gyerekek kéz- és arcfestést kaptak; kedvenc mesefigurájuk, állatuk képét festethették magukra. A foglalkozásokon sok gyerek részt vett, és kifestett arccal, szép szélcsengõvel, karkötõvel tért haza.

Családi napok Székelymuzsnában
2013. július 20.

Az Életvédõk Egyesülete A velünk és a bennünk élõ gyermek címmel lelki egészséget megõrzõ elõadást és tevékenységet tartott Székelymuzsnában a Családi napok keretén belül.

Az elõadás témája fõként a serdülõkorról, a gyereknevelésrõl és a családi életrõl szólt, amit közös mûhelymunka követett a gyermekekkel és szüleikkel együtt. A felnõtteknek szóló elõadás ideje alatt a gyerekekkel személyiségfejlesztõ foglalkozás zajlott, amit rajzolás, festés és meseolvasás követett.

Gyermeknapi ünnepség Fenyéden
2013. június 1.

Az Életvédõk Egyesülete A gyermekélet örömei címmel gyermeknapi közösségfejlesztõ programot szervezett Fenyéden a helybéli óvodásoknak és kisiskolásoknak.

A program elsõ részében a gyerekek kézmûves foglalkozásokon vettek részt. A nagyobbak gipszbõl készített figurákat festettek akrilfestékkel és megismerkedtek a decoupage technikával. A kisebbek színes ceruzával rajzoltak, mandalát színeztek és papírt tûrögettek.

A program második részében a vetélkedõk következtek, volt zsákbanfutás és kötélhúzás. A tevékenységi idõ alatt a gyerekek pogácsát, sósperecet és üdítõt fogyaszthattak, végül fagyit, lufit és arcfestést kaptak.

Az uh.ro cikke a rendezvényrõl: http://uh.ro/lyukasora/rendezvenyek/13800-gyermeknapi-unnepseg-fenyeden

Csapatépítõ foglalkozás az "Iskola másképp" napokon
2013. április 11.

Az oktatási intézmények által szervezett Iskola másképp programon belül az Életvédõk Egyesülete 2013. áprilisában csapatépítõ foglalkozást tartott székelyudvarhelyi iskolákban.

A foglalkozások célja: az összetartozás igényének megerõsítése; az együttmûködés fejlesztése; csoportkohézió kialakítása és erõsítése; közösségi problémák megoldása, valamint az osztály­közösségi élet zavarainak megelõzése (pl. klikk-képzõdés, széthúzás, sztárolási jelenség, stb.)