2018. november 23.
„Mi az érzelmi intelligencia? Az, hogy nem leszek azonnal depressziós önmagamtól. Képes vagyok szemügyre venni magam és az engem körül vevõ világot, és a mások szemével is képes vagyok látni, nem csak a sajátommal.” (Vekerdy Tamás)
Az Erdélyi Életvédõk Egyesülete 2017 októberében Székelyudvarhelyen elindított egy hiánypótló foglalkozást az érzelmi intelligencia fejlesztését célzó foglalkozást 8-12 éves gyerekeknek, melyet a 2018-as évben is folytatott októberben és novemberben. Az elmúlt és idei év során összesen 28 gyerek vett részt a hat hetes foglalkozáson és 40 gyerek a három hetes változaton.
Az érzelmi intelligencia fejlesztése során a gyerekek megtanulták, hogy hogyan figyeljenek saját magukra, érzéseikre és a mellette ülõ csoporttag érzéseire. A gyerekeket arra szoktattuk a csoportban, hogy magukról beszéljenek, arra biztattuk, hogy fejezzék ki amik bennük van, ha valami fáj, vagy zavarja vagy ha éppen örömöt éreznek. Segítségül hívtuk sokszor az érzelemórát, ami egy eszköz egy adott helyzet érzelmi állapotának kifejezésére, egy olyan óra, ahol a számok helyett érzelmek vannak (öröm, elégedettség, zavar, düh stb.)
A foglalkozások során a gyerekek megtanulták érzéseiket felismerni gyakorlatok és a játék elemeit felhasználva, megtanultak egyes meseszereplõk vagy filmszereplõk “bõrébe belebújni” és átérezni, hogy mi van benne, mit érezhet. Ezt segítették a különbözõ szerepjátékok és kreatív technikák használata is (mozgás, rajz).
Az EQ fejlesztésére szükség van már minél zsengébb kortól, amikor a gyerek megszokja, hogy odafigyeljen saját érzéseire, ha vannak fájdalmas érzései (pl. düh, harag) megtanulja és ötletet kap a társaitól, hogy mit kezdhet vele, megtanulja kezelni azokat. Ez egy folyamat, a gyerekek évrõl évre egyre jobban felismerték saját és mások érzéseit és ezeket ki is tudták mondani. Beszéltünk arról, hogy mit csinálunk, ha mérgesek vagyunk vagy ha sérelem van bennünk és arról is, hogy a negatív színezetû érzelmekkel hogyan is bánhatunk, mit kezdhetünk vele. Tudatossá vált számukra, hogy az életben vannak/lesznek problémák és konfliktusok - ezek a társas kapcsolatok velejárói - melyek különbözõ érzéseket váltanak ki bennük, viszont ezekre a helyzetekre és érzésekre mindig van megoldás. Ha megértik, hogy mi zajlik bennük és másokban érzelmi szinten, akkor pozitívabban tudnak viszonyulni a problémákhoz, megfelelõen tudják kezelni a konfliktusos helyzeteket.
A gyerekek és szüleik visszajelzései alapján egy hasznos foglalkozás volt, több szülõ visszajelezte, hogy a gyereke sokkal boldogabban ment haza, felszabadultabb volt, a tavalyi és idei foglalkozások megtanították egyes gyerekeket, hogy hogyan védjék meg magukat, hogy ki tudjanak állni magukért, el tudják mondani véleményüket, ki tudják fejezni jó és rossz színezetû érzéseiket.
Hosszú távon az EQ fejlesztése hozzájárul a helyes önbizalom és önértékelés kialakulásához, az önismeret fejlettségéhez, az empátia alakulásához, jobb döntéshozók, probléma- és konfliktusmegoldók lesznek, egy szóval a társas kapcsolatait és egy elégedettebb életet készít elõ még a kihívások esetén is.