A weblap szerkezete

Ami a HTML-dokumentum felépítését illeti, idáig csak arról volt szó, hogy a dokumentum megjeleníteni kívánt tartalmát tegyük a <HTML><BODY></BODY></HTML> kódpárok közé. Bár működött, ez egy leegyszerűsített változat volt; valójában egy rendesen megírt weblap szerkezete ennél bonyolultabb. (Hogy erről mindeddig hallgattam, az egyetlen oka az volt, hogy ha véletlenül kezdő vagy, idő előtt ne ijesszen meg, még mennyi tudnivaló van akár a leegyszerűbb tartalmú HTML-dokumentum megírása körül is.)

Egy HTML-dokumentum felépítése nagy vonalakban a következő:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "..." "...">
<HTML>
  <HEAD>
    <TITLE>A weblap címe</TITLE>
    <STYLE>Stílus-definíciók</STYLE>
    <META HTTP-EQUIV="...">
  </HEAD>
  <BODY>
    Ide írjuk a megjeleníteni kívánt tartalmat
  </BODY>
</HTML>

A dokumentum típusa: <!DOCTYPE>

A <!DOCTYPE> tulajdonképpen nem HTML-kód, hanem SGML-kód. A <!DOCTYPE> deklaráció minden szintaktikailag helyes HTML-dokumentum kötelező kezdő eleme. Egyébként csak azért lehet elhagyni, mert a legtöbb böngésző nem kívánja meg ennek az értéknek a megadását; ha hiányzik, helyette az alapértelmezett értéket feltételezi, ami viszont mivel könnyen téves lehet, a továbbiakban megjelenítési hibákat eredményezhet. Tekintsük a teljes kódot (a 4.0-s, 3.2-es és a 2.0-s HTML verzióknak megfelelően több lehetőség van):

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0 Transitional//EN"
"http://www.w3.org/TR/REC-html40/loose.dtd">

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 3.2//EN">

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//IETF//DTD HTML 2.0//EN">

A <!DOCTYPE> a dokumentumban használt HTML-verziót határozza meg az SGML-deklarációval: lényege, hogy közli a böngészővel, a HTML-validáló eszközökkel — például a World Wide Web Consortium (röviden W3C) HTML Validation Service-szel — és más szoftverekkel a dokumentumban használt HTML-verziót.

A <!DOCTYPE> a következő attribútumokból épül fel:

<HTML PUBLIC "verziónév" "url">

A <HTML> azt határozza meg, hogy a jelölőnyelv a HTML egyik verziója (azon túl, hogy a fájlnév kiterkjesztése htm).

A <PUBLIC> azt jelöli meg, hogy a jelölőnyelv meghatározásának forrása jól ismert és nyilvánosan közzéférhető.

A "verziónév" a HTML verzió megfelelő és teljes nevére utal. A HTML 2000-ben megjelent, széles körben elterjedt, angol nyelvű, 4.01-es verziójának elnevezése: "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN". Ezzel adjuk tudtára a böngészőnek, hogy egy, a W3C által 4.01-esként definiált dokumentumnak megfelelő weblapot hoztunk létre.

Az <"url"> azt jelöli meg, hogy a PUBLIC meghatározás hol található; lehet "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd", amely kissé elnézőbb, de még mindig hivatalos HTML 4.01-es definíció, vagy "http://www.w3.org/TR/html4/strict.dtd", amely szigorúbb, kevésbé elnéző, teljesen hivatalos HTML 4.01 definíció.

Az érvényes HTML-verziónevekre és kapcsolódó url-ekre vonatkozó további információkért érdemes megnézni a HTML Help kitűnő áttekintését a <DOCTYPE> kódról a következő címen:

www.htmlhelp.com/reference/html40/html/doctype.html

A dokumentum maga: <HTML>...</HTML>

A <!DOCTYPE> deklaráció a HTML-dokumentum kezdő eleme, és az ezután következő teljes tartalmat a <HTML></HTML> kódpár zárja közre. E kódpár tartalma két fő részre oszlik, ezek:

a <HEAD></HEAD> tag, ami magára a dokumentumra vonatkozó adatokat tartalmazza. A böngésző az ide írt tartalmat nem jeleníti meg, kivéve, hogy ha valami szintaktikailag helytelen kódot írtunk.

a <BODY></BODY> tag tartalmazza mindazt, amit a böngésző ablakában megjeleníteni szándékozunk.
A következő alfejezetek bemutatják a <HEAD></HEAD> a <BODY></BODY> tagpárokat.