Speciális karakterek

A < és > karakterek

Mivel a html-oldalakban a < és a > karaktereknek speciális szerepük van (ezek zárják közre a tagokat), ezért ha ezeket használjuk, a böngésző nem jeleníti meg őket, még akkor sem, ha semmilyen számára "értelmes" tag nem követí őket. A < szimbólum megjelenítésére a &lt; karakterkódot kell használnunk (jelentése: less than = kisebb mint), a > megjelenítésére pedig a &gt; karakterkódot (greater than = nagyobb mint). Így például a <HTML> szövegrész megjelenítésére a &lt;HTML&gt; szekvenciát kell használnunk:

&lt;HTML&gt; <HTML>

A & jelnek is megvan a maga karakterkódja: &amp; — így aztán a komplikációk tovább fokozódnak, ha az alábbiakat írjuk:

&amp;lt;HTML&amp;gt; &lt;HTML&gt;

Több szóköz egymás után: a &nbsp; karakterkód

Az egyik leggyakrabban használt speciális karakter a szóköz. A HTML-nek megvan az a tulajdonsága, hogy ha egymás után több szünetet írunk a weblap kódjába, akkor is csak egy szünet jelenik meg:

    4   3  2 1 4 3 2 1

Ahhoz, hogy egymás után több szünet megjelenhessen, a nem törhető szóköz (non-breaking space) karakterkódját kell használnunk: &nbsp;

&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;4&nbsp;&nbsp;&nbsp;3&nbsp;&nbsp;2&nbsp;1     4   3  2 1

Karakterkódok

Általánosan beszélve, mindegyik speciális karakter kódja & jellel kezdődik és ; jellel fejeződik be. Ha a karakterkód numerikusan van előállítva, akkor a & és a számkód között még egy # jel is található. Például a fokjel kódja &#176;, ennek segítségével kiírhatjuk a hőmérsékletet:

Ma délben 29&#176; volt árnyékban. Ma délben 29° volt árnyékban.

A HTML által használt karakterkészlet neve: ISO-Latin-1. Az ISO az International Organization for Standardization (a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet) rövidítése. A kifejezés Latin része arra utal, hogy a rendszer latin ábécén alapul (A, B, C és így tovább), mivel a legkülönfélébb nyelvek használják ezt szerte a világon. Az 1-es szám a standard verzióját jelöli (más szóval, ez az első verzió, ami karakterkészleteket definiál).

A következő táblázatok bemutatják a legismertebb ISO-Latin karakterkészletek listáját. Az ISO-Latin-1-gyel kezdünk, mivel ezt még a legöregebb, de máig használatban lévő böngészők is ismerik, majd a HTML 4.0 új karakterkészleteivel folytatjuk.