Karakterformázás 2. — Szövegjelölések

A Karakterformázás 1. fejezetben elmondottakkal ellentétben — ahol közvetlenül a szöveg külalakján munkálkodtunk — itt azzal foglalkozunk, hogyan tudjuk elérni ugyanazokat a vizuális hatásokat úgy, hogy azokhoz valami jelentést is rendeljünk.

Idézett szövegrész: <BLOCKQUOTE>...</BLOCKQUOTE>

Ez a tag arra használatos, hogy nagyobb terjedelmű anyagokat emeljen ki, amelyek valamilyen más külső forrásból származnak. Az idézett szöveg bal és jobb margója kissé beljebb húzódik:

Miután áttanulmányozta különböző népek hagyományainak legfontosabb írásait, foglalkozott misztikával, szimbolikával, asztrológiával, és sok másegyébbel, öregkorában ebben a néhány mondatban foglalta össze mondanivalója lényegét:
<BLOCKQUOTE>Megértettem. A nagy útban nincs semmi rejtély. Az ég hatása: jónak lenni, a föld hatása a bőség, az ember hatása a rend.<BR> Mindenkinek csak egyetlen dologra van szüksége, igazan élni.</BLOCKQUOTE>
<P ALIGN=RIGHT>(Orpheusz, PATMOSZ I.)</P>

Miután áttanulmányozta különböző népek hagyományainak legfontosabb írásait, foglalkozott misztikával, szimbolikával, asztrológiával, és sok másegyébbel, öregkorában ebben a néhány mondatban foglalta össze mondanivalója lényegét:
Megértettem. A nagy útban nincs semmi rejtély. Az ég hatása: jónak lenni, a föld hatása a bőség, az ember hatása a rend.
Mindenkinek csak egyetlen dologra van szüksége, igazan élni.

(Orpheusz, PATMOSZ I.)

Hangsúlyos idézett szövegrész: <CITE>...</CITE>

Ez a kódpár a külső forrásból származó idézeteket emeli ki dokumentumokban, publikációkban stb.:

Öregkorában ebben foglalta össze mondanivalója lényegét:
<CITE>Megértettem. A nagy útban nincs semmi rejtély. (...) Mindenkinek csak egyetlen dologra van szüksége, igazan élni.</CITE>
(Orpheusz, PATMOSZ I.)

Öregkorában ebben foglalta össze mondanivalója lényegét: Megértettem. A nagy útban nincs semmi rejtély. (...) Mindenkinek csak egyetlen dologra van szüksége, igazan élni. (Orpheusz, PATMOSZ I.)

Programkód: <CODE>...</CODE>

Ez a kódpár programokat vagy mintakódokat fog közre, hogy megkülönböztethesse azokat a normál szövegtől. A legtöbb böngésző egyenlő karakterszélességű betűtípust alkalmaz erre a megjelenítésre, mint például a Courier.

A <CODE>printf()</CODE> függvénnyel kiírathatunk a képernyőre egy tetszőleges szöveget, például:<P>

<CODE>printf("Helló!");</CODE>

A printf() függvénnyel kiírathatunk a képernyőre egy tetszőleges szöveget, például:

printf("Helló!");

Törlendő szöveg: <DEL>...</DEL>

Ezzel a kódpárral a dokumentum korábbi változatából törölni szándékozott szöveget jelölhetjük meg. Ezt a kódot valószínűleg csak akkor használják, ha többen dolgoznak egy dokumentumon és a tervezett törléseket a többieknek jóvá kell hagyniuk, de legalábbis véleményezhetik.

A földtengely térbeli meghosszabítása adja az égi tengelyt. Ez az égi északi és az égi déli pólusban döfi az égboltot<DEL> (ez utóbbi az északi féltekéről nem látható)</DEL>. A földtengely térbeli meghosszabítása adja az égi tengelyt. Ez az égi északi és az égi déli pólusban döfi az égboltot (ez utóbbi az északi féltekéről nem látható).

Első megjelenés: <DFN>...</DFN>

Ezt a kódot arra használjuk, hogy olyan kifejezéseket definiáljunk vele, amelyek először tűnnek fel a weboldalon. A tagok közé eső szöveg a legtöbb böngészőben dőlt betűkkel jelenik meg:

A <DFN>konstruktor</DFN> egy olyan speciális tag-függvény, melynek neve azonos a class-éval és amely nem térít vissza semmilyen értéket. A konstruktor egy olyan speciális tag-függvény, melynek neve azonos a class-éval és amely nem térít vissza semmilyen értéket.

Kiemelés: <EM>...</EM>

Ez a kódpár tipográfiai kiemelést hoz létre, amely legtöbbször dőlt betűvel jelenik meg. Akkor használandó, ha csak szolidan akarjuk kihangsúlyozni mondanivalónk egy részét.

A barokkban a lant központi helyét az orgona és a csembaló foglalja el a <EM>basso continuo-játék</EM> (akkordikus játék) és a többszólamú <EM>koncertáló játék</EM> lehetőségei révén. A barokkban a lant központi helyét az orgona és a csembaló foglalja el a basso continuo-játék (akkordikus játék) és a többszólamú koncertáló játék lehetőségei révén.

Beszúrt szöveg: <INS>...</INS>

Ezt a kódot akkor használják, ha meg akarják jelölni azokat a szövegeket, amelyeket a webdokumentum korábbi változatához képest újonnan iktattak be.

A nápolyi kantátastílus legfontosabb képviselői: A. Scarlatti (több, mint 600 kantátával), Leo, Vinci, Hasse (Metastasio-szövegekkel)<INS>, Händel</INS> stb. A nápolyi kantátastílus legfontosabb képviselői: A. Scarlatti (több, mint 600 kantátával), Leo, Vinci, Hasse (Metastasio-szövegekkel), Händel stb.

Billentyűzetről bevitt szöveg: <KBD>...</KBD>

Ez a kódpár azt jelzi, hogy a közé ékelt szöveget a billentyűzetről kell begépelni. A kód megváltoztatja a közrefogott betűk típusát is, általában valamilyen egyenlő karakterszélességet használó betűre. Minden esetben, amikor azt szeretnénk, hogy a felhasználó gépeljen be valamilyen szöveget a szövegtörzsből, a <KBD> kódot használjuk. Ez a jelölés abban különbözik a <CODE> parancstól, hogy ez utóbbi egy már meglévő program szövegét tartalmazza. A <TT> kódtól pedig abban tér el, hogy az a számítógép által kiadott adatokat jelzi.

Az aktuális könyvtár tartalmának oldalankénti kilistázásához gépeld be a <KBD>dir/p</KBD> parancsot. Az aktuális könyvtár tartalmának oldalankénti kilistázásához gépeld be a dir/p parancsot.

Előformázott szöveg: <PRE>...</PRE>

Amennyiben egy szövegrészt ezen kódok közé illesztünk, a böngésző pontosan ugyanazokat a formázásokat, sortöréseket, behúzásokat és egymásutáni többszörös szóközöket helyezi el a szövegben, mint ahogyan azt az eredeti szöveg tartalmazta. A <PRE> kezdőkód előtt és a </PRE> zárókód után automatikusan egy-egy új üres sor jelenik meg:

előformázott szöveg kezdete:
<PRE>első sor
második…     itt 5 szóköz

fent üres sor</PRE>
előformázott szöveg vége
előformázott szöveg kezdete:
első sor
második…     itt 5 szóköz

fent üres sor
előformázott szöveg vége

Idézet: <Q>...</Q>

Ezen kódpár közé helyezett szöveggel jelöljük a külső forrásból felhasznált rövidebb idézeteket (a hosszabbakat <BLOCKQUOTE>...</BLOCKQUOTE> közé írjuk). Mindhárom idézet kódtípusnak van egy CITE="szöveg" attribútuma, ahol megjelölhetjük az idézet forrását (könyv, cikk stb. címét, vagy egy url-t); ez a szöveg azonban csak a HTML forráskódban jelenik meg.

A par excellence misztikus magatartás: <Q>all things are only emblems</Q> — minden dolog csak jelkép. Valami másnak, mélyebbnek, bensőbbnek, rejtettnek látása, átélése, megértése, kimondása. A misztikus az érem látható oldalából kitalálja, átéli és megérti a láthatatlant. A par excellence misztikus magatartás: all things are only emblems — minden dolog csak jelkép. Valami másnak, mélyebbnek, bensőbbnek, rejtettnek látása, átélése, megértése, kimondása. A misztikus az érem látható oldalából kitalálja, átéli és megérti a láthatatlant.

Adatkiviteli minta: <SAMP>...</SAMP>

Ez a kódpár betű szerint követendő karakterek vagy programokból, szkriptekből és más adatforrásokból származó adatok jelölésére szolgál.

Ilyenkor a képernyőn a <SAMP>Restart your computer</SAMP> utasítás jelenik meg. Ilyenkor a képernyőn a Restart your computer utasítás jelenik meg.

Hangsúlyos kiemelés: <STRONG>...</STRONG>

Ez a kód akkor használandó, ha kulcsszavakra vagy -kifejezésekre, listákra vagy más szövegekre kiemelt hangsúlyt szeretnénk fektetni; arra készült, hogy az általa hangsúlyozott szöveg még az <EM></EM> kódpár által nyújtott kiemelést is felülmúlja.

A hazugság a behódolásnak nem okvetlen következménye. Ha nyíltan bevallja, hogy hazudik, meg tudja magát menteni.<BR>
Életemért és javakért hazudok. De hogy egész életem ne legyen elhazudva, és annak értelme, amit teszek, ne maradjon előttem rejtve, inkább bevallom, már csak azért is, hogy világosan lássak, és tisztességes tudjak maradni.<BR>
Az ember ebben a helyzetben nem él önámításban, és rendszere tiszta marad.<BR>
<STRONG>Ilyen eset nincs.</STRONG><BR>
A behódolással együtt jár, hogy az ember önmagát helyzete felől dezinformálja.
A hazugság a behódolásnak nem okvetlen következménye. Ha nyíltan bevallja, hogy hazudik, meg tudja magát menteni.
Életemért és javakért hazudok. De hogy egész életem ne legyen elhazudva, és annak értelme, amit teszek, ne maradjon előttem rejtve, inkább bevallom, már csak azért is, hogy világosan lássak, és tisztességes tudjak maradni.
Az ember ebben a helyzetben nem él önámításban, és rendszere tiszta marad.
Ilyen eset nincs.
A behódolással együtt jár, hogy az ember önmagát helyzete felől dezinformálja.

Alsó index: <SUB>...</SUB>

Alsó indexbe helyezi a kódpár által közrezárt szöveget:

A víz vegyjele: H<SUB>2</SUB>O. A víz vegyjele: H2O.

Felső index: <SUP>...</SUP>

Felső indexbe helyezi a kódpár által közrezárt szöveget:

Pithagorasz tétele:
a<SUP>2</SUP> = b<SUP>2</SUP> + c<SUP>2</SUP>.
Pithagorasz tétele: a2 = b2 + c2.

Írógép-szerű betűk: <TT>...</TT>

Ezen kódpár közé helyezett szöveg egyenlő karakterszélességű betűtípussal, általában Courier-rel jelenik meg. Akkor érdemes használni ezt a kódot, ha fontos a karakterek elhelyezkedése, például amikor egy mátrixtűs nyomtató vagy írógép által kinyomtatott szöveget próbálunk imitálni. Gyakran használnak ilyen szöveget akkor is, ha a számítógép által előállított adatot kívánják jelezni.

Megjelenik: <TT>Enter your name:</TT> Megjelenik: Enter your name:

A változó szövege: <VAR>...</VAR>

Ez a kódpár akkor használandó, ha olyan helyet akarunk megjelölni, amelyre valamilyen adatot, értéket a felhasználónak kell megadni:

Amikor a <TT>Your name:</TT> felirat megjelenik, írd be a <VAR>keresztnevedet</VAR> a bejelentkezéshez. Amikor a Your name: felirat megjelenik, írd be a keresztnevedet a bejelentkezéshez.