Linkek

A linkek azok a szövegrészek/képek, melyekre rákattintva letölthetünk egy újabb weboldalt (a netről vagy a saját gépünkről), vagy az aktuális oldal egy másik pontjára ugorhatunk. A linkek általában aláhúzott, kék szövegűek.

Általános alakjuk:

<A HREF="url">linkszöveg</A>

A fenti kódban az A kezdőbetű az Anchor (horgony) szó rövidítése, a HREF pedig a Hyperlink REFerence kifejezésé. Az "url" (Uniform Resource Locator) az a cím, mely letöltődik, ha rákattintunk a "linkszöveg"-re. Az alábbiakból az is láthatóvá fog válni, mik lehetnek "url"-k.

Abszolút linkek

Az abszolút link egy olyan szöveg, melyre ha rákattintunk, elindítjuk egy új oldal letöltését a netről, pl.:

<A HREF="http://www.korridor.hu">kattints ide</A> kattints ide

A fenti példában mikor az aláhúzott "kattints ide" szövegrészre kattintunk, elindítjuk a www.korridor.hu keresőprogram főoldalának letöltését. Az új weblap a mi weboldalunk helyén fog megjelenni. Ezt azonban nem minden esetben kívánjuk; ha az új weblap letöltését egy új ablakban szeretnénk elindítani, akkor azt a TARGET="ablaknev" attríbutummal érhetjük el. Ablaknévnek bármilyen tetszőleges, ritkán használt szavat adhatunk; ha azonban több link van az oldalunkon, akkor ezek esetén gondoskodjunk különböző ablaknevekről, különben az újabb linkre való kattintás esetén az újabb weblap letöltése nem fog újabb ablakban indulni el.

<A HREF="http://www.korridor.hu" TARGET="korr_abl">kattints ide</A> kattints ide

A fenti link megjelenés tekintetében semmiben nem különbözik az előzőtől, kódjában viszont ott van a TARGET attribútum, melynek hatására új ablakban fog elindulni a letöltés.

Relatív linkek

A relatív linkeket saját oldalaink összekötésére használjuk, segítségükkel egy adott szövegrészre rákattintva megjeleníthetünk egy újabb weblapot — saját gépünkről.

A következő kóddal megjeleníthetünk egy "Életrajz" szövegű linkszöveget, melyre ha rákattintunk, betöltjük az aktuális weboldal helyére az "eletrajz.htm" nevű weblapot a saját gépünkről:

<A HREF="eletrajz.htm" TITLE="Händel életrajza">Életrajz</A> Életrajz

A TITLE attribútum értéke egy szöveg, ami megjelenik, ha az egérkurzort a link fölé mozgatjuk, de nem kattintunk rá. A fenti példában, ha az egérkurzorral megállapodunk az "Életrajz" link fölött, a következő címke jelenik meg:

Ezek a TITLE attribútum értékeként megadható felbukkanó szövegek arra valók, hogy a felhasználót a link szövegénél kissé bőszavúbban tájékoztassák, hova is visz a link. A TITLE mindegyik link-típusnál működik.

A fenti példában az "eletrajz.htm" nevű weblapot akkor lehet csak letölteni, ha a fájl ugyanabban a könyvtárban van, mint amelyikben az őt betöltő weboldal-fájl. Ahhoz, hogy más esetekben is működjön, több lehetőségünk van:

  • megadjuk a fájl teljes elérési útját (nem valami jó módszer, mert ha az adott weblap-rendszerünket egy másik könyvtárba másoljuk, az egész használhatatlanná válik):

    <A HREF="c:/zeneszek/handel/eletrajz.htm">Életrajz</A>

  • megadjuk, hogy a betöltendő fájl az aktuálishoz képest hol helyezkedik el (például az aktuális könyvtár "handel" alkönyvtárában; ebben az esetben csak az alkönyvtár nevét kell odaírjuk útként):

    <A HREF="handel/eletrajz.htm">Életrajz</A>

  • A betöltendő fájl lehet az aktuális könyvtáron kívül is, ez esetben így hivatkoznánk rá:

    <A HREF="../eletrajz.htm">Életrajz</A>

  • A két utóbbi módszer kombinálható, ha se nem külső, se nem belső könyvtárban van a betöltendő lap, hanem egy szomszédos könyvtárban. Ekkor előbb kilépünk az aktuális könyvtárból, majd belépünk az azonos szinten levő könyvtárba:

    <A HREF="../handel/eletrajz.htm">Életrajz</A>

Belső linkek

Azokat a linkeket, melyek ugyanannak az oldalnak egy más pontjára mutatnak, belső linkeknek nevezzük. Belső linkekre azért van szükség, hogy ha egy oldal tartalma túl hosszú, kényelmesen lehessen közlekedni benne. Általában tartalomjegyzékek esetén használják, melynek elemei (tehát a címek) belső linkek. A tartalomjegyzék az oldal tetején szerepel, és amikor rákattintunk egy-egy címre vagy alcímre, akkor az oldal arra a helyre gördül, ahol a kiválasztott rész kezdődik.

Egy belső link a következőképpen néz ki:

<A HREF="#egy">Első fejezet</A>

A belső linkek HREF attribútumának értékét # jellel kell kezdeni, amit az ugrási hely általunk adott neve követ (esetünkben "egy"). Ha rákattintunk erre a linkre, akkor az oldal arra a helyre gördül, ahova beírtuk a következő kódot:

<A NAME="egy"></A>

Az <A></A> kódpár közé nem szükséges valamilyen szöveget tenni, mert a tagot csak arra használjuk, hogy egy adott helyet megjelöljünk a dokumentumban.

Ahhoz, hogy egy másik oldal adott pontjára ugorjunk, kombinálhatjuk a külső (relatív vagy abszolút) és a belső linkeket. Ennek megvalósítására megadjuk, hogy a HREF attribútum értéke "url#címke" legyen, például:

<A HREF="handel/muvek.htm#korusmu">Kórusművek</A>

Ebben az esetben, ha a "Kórusművek" szövegű linkre kattintunk, betöltődik az aktuális könyvtárban levő "handel" alkönyvtár "muvek.htm" weboldala, azzal a résszel kezdődően, ahol a fájlban a következő kód szerepel:

<A NAME="korusmu"></A>

E-mail link

Az alábbi kód megjeleníti az "Üzenetküldés" című linkszöveget, melyre rákattintva (a Windows alatt) megjelenik az Outlook Express levelezőprogram, melybe automatikusan beíródik a megadott cím (ekkor már csak a tartalmat kell megírni, és lehet küldeni az üzenetet):

<A HREF=mailto:szabolajos@freemail.hu>Üzenetküldés</A> Üzenetküldés