Az első weblap

Előszó helyett

A jelen HTML-összefoglaló magáncélra készült, ezért nem foglalkozik sem a HTML történelmével, sem a jelentőségével, sem a weboldalak tervezésének aranyszabályaival, sem a webes szoftverekkel, sem a weboldalak internetes hozzáférésének megvalósításával – ezekről a témakörökről már amúgy is több könyvtárnyi cikket, tankönyvet írtak –, hanem kizárólag csak a HTML kódok rövid bemutatásával és szemléltetésével, szükség esetén magyarázatokkal. Ettől függetlenül, az itt található anyag kezdő tanuló számára is követhető és megtanulható, középhaladók számára pedig hasznos kis emlékeztető lehet.

Az első weblap

A legegyszerűbb webdokumentum írását a <HTML><BODY> tagokkal kezdjük, a </BODY></HTML> tagokkal fejezzük be, és ezek közé írjuk a megjelenítendő szöveget. Például, ha azt szeretnénk, hogy a weblapunkon a "Helló!" üdvözlés jelenjen meg, írunk egy weblap-fájlot a következő tartalommal:

Az általunk írott kód Ami a weboldalon megjelenik
<HTML>
<BODY>
Helló!
</BODY>
</HTML>
Helló!

Egy üres HTML-dokumentumot Windows Commanderben legegyszerűbben a Shift+F4 billentyűparanccsal hozhatunk létre. A NotePad megjelenő ablakjában beírjuk a fenti HTML-kódokat, majd a File menü Save parancsával a fájlot elmentjük például elso.htm néven (a .htm vagy .html kiterjesztés kötelező). Ezután a Windows Commanderben látható válik a fájl, és duplán rákattintva a Windows elindít egy böngészőt (valószínűleg az Internet Explorert), melynek megjelenítési felületére kiíródik a "Helló!" üzenet.. Mindig, miután a fájl tartalmát megváltoztattuk, ahhoz, hogy a változás a böngészőben is megjelenjen, de feledjük a fájlot ismét elmenteni a File menü Save parancsával, majd a böngésző eszközsorában kattintsunk a Refresh/Frissítés gombra. Ha pedig mások által megírt webdokumentum tartalmára vagyunk kíváncsiak, kattintsunk jobb egérgombbal a letöltött weblap felületére (de ne képre!), és válasszuk ki a View Source (Forrás megtekintése) parancsot.

Lényeges, hogy a webdokumentumok írását a <HTML> taggal kezdjük és a </HTML> taggal fejezzük be. Ezen belül kell elhelyezni a <BODY> és a </BODY> kódpárt, és ezek közé a webdokumentum tulajdonképpeni tartalmát, tehát minden megjeleníteni kívánt szöveget, képet stb. A következő fejezetek példáiban nem jelennek meg ezek a szükséges kezdő és zárókódok, de ettől függetlenül mindig oda kell érteni azokat.

A kód leegyszerűsítve (a következő oldalakon helytakarékossági okokból elmarad a <HTML> és <BODY> kódpár) Az általunk beírandó teljes kódot <HTML> és <BODY> tagok közé kell tenni Ami a weboldalon megjelenik
<P ALIGN=CENTER>Helló!</P>
<I>Kezdhetjük?</I>
<HTML>
<BODY>
<P ALIGN=CENTER>Helló!</P>
<I>Kezdhetjük?</I>
</BODY>
</HTML>

Helló!

Kezdhetjük?

További szabály, hogy a HTML parancsait, az úgynevezett kódokat < és > jelek közé kell tenni; ugyanis ily módon adjuk tudtára a böngészőnek, hogy most egy HTML kódról van szó. Ha valamely szövegrészt nem zárunk < és > jelek közé, azt a böngésző megjelenítendő tartalomként kezeli. Ha viszont HTML-szemszögből értelmetlen kódot zárunk e jelek közé, semmi nem fog megjelenni.

Kommentárok

A kommentárok a <!-- alakzattal indulnak és --> formában érnek véget. A kommentár nem jelenik meg a weblapon, arra használandó, hogy különböző megjegyzéseket írjunk magunknak a weblapunk kódjai közé.

<!-- Kommentárszöveg --> Nem jelenik meg semmi.